"Te ir varen jauki, un te es arī vislabāk varu rakstīt..." R. Blaumanis

2017. gads - „Brakos” joku luga „Trīnes grēki”

09.09.17.
Rakstnieka Rūdolfa Blaumaņa lugas tautā ir kļuvušas mīļas un tik daudz spēlētas uz lielākām un mazākām skatuvēm. Ik palaikam teātriem ir vēlme mūsu populārā dramaturga lugas atvest un parādīt „Brakos”.
Tā arī šoreiz Eiropas kultūras mantojuma dienu ietvaros 9. septembrī muzejā ciemojās Tērvetes novada kultūras nama amatierteātris „Trīne”, lai jau 24. reizi izspēlētu tik iemīļoto R. Blaumaņa komēdiju „Trīnes grēki”. Režisore Dzintra Zimaiša un viņas uzticamie aktieri vēlējās, lai izrādi noslēgtu tieši „Brakos”. Tā būtu kā pateicība rakstniekam par viņu devumu un atstāto kultūrvēsturisko mantojumu. Tērvetes teātrim šis gads ir aizritējis jubilejas noskaņās, jo aprit 15 gadi, un nosaukums „Trīne” arī radies par godu rakstniekam.

Izrāde tika izspēlēta saimes istabā, un tas aktieriem bija īpašs izaicinājums, jo parasti tā notikusi brīvā dabā. Mājas radīja patiesāku sajūtu, spēlējot „Trīnes grēkus”, jo darbība taču norisinās istabā – „Mazbērzu” un „Lielbērzu” saimniecībā. Komēdija skatītājus aizveda Blaumaņa radītajā pasaulē, kurā galvenā tēma bija veltīta mīlestībai. Lai „Mazbērzu” Juris varētu ņemt par sievu savu iemīļoto Emīliju no „Lielbērziem”, nākas izdomāt viltību, ka viņš precēšot čaklo kalponi Madi. Tad nu sākās visa jautrība un pārpratumi ar nelaimīgi Brenci, kas gandrīz ielēca akā, ar Trīni, kura tik ļoti gribēja precēties, taču nekas tā arī nesanāca, ar lepno Rembēnieti, kura piedzīvoja neparastus notikumus. Komēdiju caurstrāvoja labestība, sirsnība, bija patiess gandarījums skatīties aktieru meistarībā, spēles dabiskumā un īstumā. Šajā izrādē Trīne tomēr dabūja vīru, tas nekas, ka vecu un kalsnu, un komēdija noslēdzās ar kāzām un patiesu jautrību. Paldies aktieriem par izjusto spēli, enerģiskajai režisorei Dzintrai Zimaišai, sirsnīgajai izrādes vadītājai Sandrai Vēverei un scenogrāfam Ivaram Novikam.

Pēc komēdijas noskatīšanās visi bija aicināti uz kāzu mielastu, kurā īpašā cieņā bija kārtīga lauku zupu, par ko paldies saimniecei Amēlijai Vaišļai. Viņai vira bija sanākusi garda un sātīga, un viesi ēda slavēdami. Paldies Tērvetes aktieriem, kuri slapjajā, vēsajā un arī lietajā dienā ienesa gaismu, sauli un daudz labestības. Uz tikšanos citu gadu!
 
  Atgriezties Iesaki draugiem: 
DARBA LAIKS
No 10. maija līdz 1. novembrim
katru dienu no plkst. 10.00 līdz 17.00, izņemot pirmdienas;
pārējā laikā ar iepriekšēju pieteikšanos.
KONTAKTI
Braki, Ērgļu pagasts, Madonas novads, LV - 4840
GPS: Lat, lon: 56.900543, 25.695391
Tālrunis: +371 26388629
E-pasts: braki@madona.lv, braki.muzejs@inbox.lv

Muzeja vadītāja Zinta Saulīte, tālr. +371 26388629
Krājuma glabātāja Sanda Ekerte, tālr.  +371 29114350

Facebook: saite