"Te ir varen jauki, un te es arī vislabāk varu rakstīt..." R. Blaumanis

2022. gada Brīvdabas izrādes

10.09.22.
19. jūnijā skatītājus priecēja Vecpiebalgas teātris „Sumaisītis” ar brīvdabas izrādi – R. Blaumanis „Skroderdienas Silmačos”.

10. septembrī gaidījām ciemos Valmieras Viestura vidusskolas 12. klases skolēnus, lai noskatītos brīvdabas izrādi – R. Blaumanis „Trīnes grēki”.
19. jūnijā skatītājus priecēja Vecpiebalgas teātris „Sumaisītis” ar brīvdabas izrādi – R. Blaumanis „Skroderdienas Silmačos”. Lai arī laiks bija vēss un lietains, izrāde bija labi apmeklēta un aktieri spēlēja nevainojami – ar degsmi, azartu un lielu mīlestību pret „Brakiem” un rakstnieku Rūdolfu Blaumani. Kaut lugas tekstu lielākā daļa zina no galvas, ir tik jauki vēlreiz noskatīties, kā „Silmaču” saime gatavojas Jāņiem un kāzām, kā sabrauc skroderi, kā Pindacīša zog lakatiņus, kā Ābrams uziet gaisā ar visu krāsni, kā vecenes – Pindacīša, Bebene un Tomuļu māte – strīdas, kā Ieviņa, Rūdis un Kārlēns „pa kluso” nosvin Jāņus, kā Aleksis beidzot pasaka, ka Antoniju nemīlē, un kā viss tomēr beidzas laimīgi – jo vienu kāzu vietā nu ir trīs brūtes pāri: Antonija un Dūdars, Elīna un Aleksis, Joske un Zāra. Paldies aktieriem, kuri tik meistarīgi spēlēja – kā īsti profesionāļi. Liekas, katrai lomai bija piemērots īstais cilvēks, tieši tas, kas ir vajadzīgs. Jauki bija klausīties Vecpiebalgas muižas kora skanējumā un Līgo dziesmās. Paldies režisorei Inesei Pilāberei, skatuves un kostīmu māksliniecei Lindai Radvilavičai un projekta vadītājai Zigrīdai Ruicēnai. Kopā jūs radījāt svētkus mums visiem un jauki nosvinējāt lugas „Skroderdienas Silmačos” 120 gadu jubileju, kopš tā pirmo reizi iestudēta.10. septembrī gaidījām ciemos Valmieras Viestura vidusskolas 12. klases skolēnus, lai noskatītos brīvdabas izrādi – R. Blaumanis „Trīnes grēki”. Jaunieši šo lugu iestudēja jau 11. klasē režisoru – Roberta Segliņa un Ineses Ramutes – vadībā. Izrādi bija noskatījies skolas kolektīvs, kā arī vecāki, un tad piedzīvojumu pilnais brauciens uz „Brakiem”, lai spēlētu brīvā dabā. 10. septembris bija jauka, saulaina un nedaudz vējaina diena, skatītāji lēnām nāca un priecājās par muzeju, par iespēju pirms izrādes pabaudīt Kristīnes Liģeres kafejnīcas labumus – karstu kafiju un gardum gardās kūkas.

Kad sākās izrāde, aktieri mūs iepazīstināja ar dzīvi „Mazbērzos”, kur ir stingra saimniece, kas vis neļaus dēlam precēties ar šādu tādu meiteni. Viņa ir iecerējusi bagāto Rembēnieti, taču Juris ilgojas pēc „Lielbērzu” Emīlijas. Notikumi risinās raibu raibie, un pa vidu tiem lielā pļāpa Trīne, kurai tik ļoti gribas precēties, bet neviens negadās vai arī viņai atsaka. Luga beidzas laimīgi – Juris precēsies ar Emīliju, jo, izrādās, viņa ir krietna un kārtīga meita, bet Trīnei – atkal nekā, ja nu vienīgi atraitnis ar vienu aci un astoņiem bērniem…

Paldies jauniešiem par azartisko spēli un degsmi, par prieku un jautrību, ko ienesāt „Braku” sētā, un vēlreiz pierādījāt, ka R. Blaumanis ir mūsdienīgs, ka viņa darbus ir viegli spēlēt un tie nekad nenovecos!
 
  Atgriezties Iesaki draugiem: 
DARBA LAIKS
No 10. maija līdz 1. novembrim
katru dienu no plkst. 10.00 līdz 17.00, izņemot pirmdienas;
pārējā laikā ar iepriekšēju pieteikšanos.
KONTAKTI
Braki, Ērgļu pagasts, Madonas novads, LV - 4840
GPS: Lat, lon: 56.900543, 25.695391
Tālrunis: +371 26388629
E-pasts: braki@madona.lv, braki.muzejs@inbox.lv

Muzeja vadītāja Zinta Saulīte, tālr. +371 26388629
Krājuma glabātāja Sanda Ekerte, tālr.  +371 29114350

Facebook: saite