"Te ir varen jauki, un te es arī vislabāk varu rakstīt..." R. Blaumanis

Jāņu ielīgošana „Brakos” 2017. gads

17.06.17.
Kad daba ir savā pilnbriedā un ziedu smaržu reibumā, svinam skaistākos svētkus – Līgo. „Braku” muzejā jau 17. jūnijā skaisti un vērienīgi aizritēja Jāņu ielīgošana, kurā piedalījās ap 600 cilvēku.
Pasākums sākās ar skanīgu līgošanu, kurā Jāņu dziesmas noteiktu laiku skandēja kāda no desmit folkloras kopām – tautas mūzikas kopa „Pulgosnieši”, Ādažu tradīciju kopa „Ābols”, Ceraukstes folkloras kopa „Laukam pāri”, Rīgas folkloras kopa „Laiva”, Cēsu tautas vērtes kopa „Dzieti”, jauniešu folkloras studija „Banga”, Ogres danču klubs, Madonas folkloras kopa „Vērtumnieki”, ģimeņu folkloras kopa „Garataka”, Kraukļu folkloras kopa „Krauklēnieši”. „Braku” pagalms bija pārņemts no Līgo dziesmām, kuras katrs varēja dziedāt līdzi, kā arī iet rotaļās un dancot.

Paralēli dziedāšanai bija iespēja iepazīties ar dažādām Līgo radošajām darbnīcām. Līgotņu meistarklasē, ko vadīja Anda Ābele, varēja pamēģināt spēlēt kokli un apgūt šī instrumenta burvīgo skanējumu. Rita Dudko aicināja veidot Jāņu brīnumu – glezniņu no dabas veltēm. Mārīte Breikša vadīja literāro darbnīcu „Jāņu ticējumi un gudrības”, kurā bija iespēja noskaidrot Līgo ticējumus, tautasdziesmas un veikt āķīgus uzdevumus. Andris Džiguns bija mālu meistars, pie viņa varēja pagatavot dažādus trauciņus, bļodiņas un vāzītes. Vainagus vīt aicināja tautas mūzikas kopa „Pulgosnieši”. Ļoti noslogota un pieprasīta bija rotkaļu darbnīca (vadītājs Andrejs Jakubovskis), kura strādāja visilgāk, jo apmeklētājiem tā gribējās pagatavot gan skaistas rokassprādzes, gan gredzenus, gan piekariņus. Lokšaušanu vadīja Māris Čeičs, te katrs varēja izmēģināt, kā ir šaut ar loku, izrādās – tas nav nemaz tik viegli.

Pēcpusdienā notika krāšņs un skaists koncertuzvedums „Velniņi”, ko izdejoja Jelgavas bērnu un jauniešu centra „Junda” tautas deju kolektīvi, vadītāja Madlēna Bratkus un režisore Elīna Apsīte. R. Blaumaņa pasaka tika izspēlēta, atklājot velniņu dzīvi ellē, viņu nokļūšanu virszemē un pastrādājot nedarbus. Uzvedumā veiksmīgi savītas latviešu folkloras tradīcijas – tautas dejas, ķekatās iešana. Bērni un jaunieši dejoja no sirds, ņirbēja krāsainie tērpi, un mums, skatītājiem, bija prieks vērot augstvērtīgo uzvedumu un atskārst, cik rakstnieks Rūdolfs Blaumanis ir mūsdienīgs un tautā mīlēts.

Pēc uzveduma folkloras kopas aicināja uz kopīgu dziedāšanu un līgošanu. Dalībnieku vītene devās uz Jāņkalniņu, lai aizdegtu svētku ugunskuru, ietu rotaļās un jauki izdziedātu Līgo dziesmas.

Paldies visiem, kas palīdzēja pasākuma organizēšanā, īpaši Madim Krūzem no biedrības „Radošā apvienība DZĪVOTPRIEKS”, jo šis projekts bija kopdarbs ar „Braku” muzeju. Pateicība Jelgavas pilsētas Domei un Ērgļu novada pašvaldībai par finansiālo atbalstu.

21. jūnijā „Brakos” ieskandinājām vasaras saulgriežus, kad muzicēja tautas mūzikas kopa „Pulgosnieši” un Pļaviņu folkloras kopa „Āre”. Muzejā skanēja dažādas Līgo dziesmas, gājām rotaļās un izbaudījām visdažādākos Jāņu ēdienus. Tā bija jauka pieredzes apmaiņa, kā svētkiem gatavojas un tos svin Pļaviņu pusē un pie mums, Ērgļos.

Līgo svētki aizvadīti aiz trejiem kalniņiem, ar trejdeviņām gudrībām un pozitīvām emocijām. Gaidīsim skaistākos latviešu svētkus atkal citu gadu!
 
  Atgriezties Iesaki draugiem: 
DARBA LAIKS
No 10. maija līdz 1. novembrim
katru dienu no plkst. 10.00 līdz 17.00, izņemot pirmdienas;
pārējā laikā ar iepriekšēju pieteikšanos.
KONTAKTI
Braki, Ērgļu pagasts, Madonas novads, LV - 4840
GPS: Lat, lon: 56.900543, 25.695391
Tālrunis: +371 26388629
E-pasts: braki@madona.lv, braki.muzejs@inbox.lv

Muzeja vadītāja Zinta Saulīte, tālr. +371 26388629
Krājuma glabātāja Sanda Ekerte, tālr.  +371 29114350

Facebook: saite