"Te ir varen jauki, un te es arī vislabāk varu rakstīt..." R. Blaumanis

Jāņu ielīgošana „Brakos” 2019

16.06.19.
Jāņu gaidīšanas laiks ir skaists, maģisks un svētīgs, un tāds tas arī bija 16. jūnijā „Brakos”, kad muzejā pulcējās Studenšu Prezidiju Konventa koris (vadītāja Dace Bite), Dzērbenes folkloras kopa „Māras bērni” (vadītāja Mārīte Šķēle), Cesvaines folkloras kopa „Krauklēnieši” (vadītāja Baiba Putniņa), tautas mūzikas kopa „Pulgosnieši” no Ērgļiem (vadītāja Vineta Dāve) un Pļaviņu folkloras kopa „Āre” (Agita Lindenberga).

Pasākuma pirmajā daļā „Braku” pagalmā, kur jauki smaržoja baltais āboliņš un, klusi sanēdamas, darbojās bitītes, katra kopa dziedāja trīs četras Līgo dziesmas, un pārēji varēja skanīgi dungot līdzi. Interesanti, ka Jāņu dziesmas ir tik krāšņas un daudzveidīgas – vienai melodijai var būt dažādi vārdu varianti, un arī vārdiem var būt atšķirīgas melodijas. Retākas un mazāk zināmas Līgo dziesmas izpildīja folkloras kopa „Āre”.

Kad jauki padziedāts un izgodināta mājas māte – muzeja vadītāja Zinta Saulīte, kopīgi devāmies pie Jāņu ugunskura, kuru simboliski aizdedzām un veicām dažādus rituālus – veiksmei, veselībai un auglībai. Gan dziedājām, gan arī izrunājām spēka vārdus! Gājām rotaļās un veicām rituāla dejas, cienājāmies ar dažādiem sieriem un pīrādziņiem, malkojām „Braku” zāļu tēju. Viss, lai izdošanās un svētība lauku sētai un „Braku” mājām.

Pasākuma laikā virmoja liels pozitīvisms, labestība, prieks par iespēju pārmantot Līgo tradīcijas un tās nodot tālāk. Šķīrāmies ar apņemšanos, ka līgosim „Brakos” arī citu gadu. Lai mums visiem skaists un jauks Līgo gaidīšanas laiks!
 
  Atgriezties Iesaki draugiem: 
DARBA LAIKS
No 10. maija līdz 1. novembrim
katru dienu no plkst. 10.00 līdz 17.00, izņemot pirmdienas;
pārējā laikā ar iepriekšēju pieteikšanos.
KONTAKTI
Braki, Ērgļu pagasts, Madonas novads, LV - 4840
GPS: Lat, lon: 56.900543, 25.695391
Tālrunis: +371 26388629
E-pasts: braki@madona.lv, braki.muzejs@inbox.lv

Muzeja vadītāja Zinta Saulīte, tālr. +371 26388629
Krājuma glabātāja Sanda Ekerte, tālr.  +371 29114350

Facebook: saite