"Te ir varen jauki, un te es arī vislabāk varu rakstīt..." R. Blaumanis

Jāņu ielīgošana 2020

22.06.20.
Līgo svētku gaidīšanas laiks ir apvīts ar saules mirdzumu, putnu trallināšanu, bišu sanēšanu, pļavu reibinošo smaržu un pirmo zemeņu garšu. Šogad nedaudz citāds – tāds atturīgs, attālināts un neziņā tīts. Ērgļu novada „Braku” muzejā ik gadu ir līgots, dziedāts un aizdegts ugunskurs, un arī šogad 22. jūnijā notika skaista un sirsnīga Jāņu ielīgošana.

Tā kā šis laiks ir ieviesis zināmas korekcijas pasākumu norisē, tad svētkos piedalījās trīs drosmīgi kolektīvi – Pļaviņu novada folkloras kopa „Āre” (vadītāja Agita Lindenberga), Ogres Danču klubs (vadītājs Ainars Sviķis) un mūsu pašu tautas mūzikas kopa „Pulgosnieši” (vadītāja Vineta Dāve). Pasākuma pirmajā daļā muzeja vadītāja pastāstīja par Jāņu tradīcijām, skandēja tautasdziesmas un aicināja skatītājus ieklausīties dažādos Līgo laika ticējumos. Folkloras kopas dziedāja skanīgas Jāņu dziesmas un mudināja arī pasākuma dalībniekus lustīgi dziedāt līdzi. Ogres Danču klubs izdancoja jautras dejas un rotaļas, kā arī skatītāji varēja iesaistīties un ielocīt kājas danču ritmos.

Līgo svētku otrajā daļā aizdedzām svētku ugunskuru, skandējot spēka tautasdziesmas un veicot dažādus rituālus, lai uguns labi degtu, lai visiem svētība un izdošanās. Kad jautri padziedāts, tad arī laiks svētku cienastam – sieram, pīrādziņiem un citiem gardumiem.

Laiks mūs visus lutināja – spīdēja saule, jauki smaržoja zāle, vīteroja putni, un sirdī bija maģiski brīnumaina sajūta – kā jau Jāņu laikā. Katrs paņēma sev ko noderīgu un vērtīgu – kādu atziņu vai vienkārši iekustināja sirdi Līgo noskaņās. Taču visvairāk šo svētību vajag pašiem „Brakiem”, lai visu gadu pavada veiksme, izdošanās un cilvēku sirds siltums. Uz tikšanos nākamā gada Jāņu gaidīšanas laikā!
 
  Atgriezties Iesaki draugiem: 
DARBA LAIKS
No 10. maija līdz 1. novembrim
katru dienu no plkst. 10.00 līdz 17.00, izņemot pirmdienas;
pārējā laikā ar iepriekšēju pieteikšanos.
KONTAKTI
Braki, Ērgļu pagasts, Madonas novads, LV - 4840
GPS: Lat, lon: 56.900543, 25.695391
Tālrunis: +371 26388629
E-pasts: braki@madona.lv, braki.muzejs@inbox.lv

Muzeja vadītāja Zinta Saulīte, tālr. +371 26388629
Krājuma glabātāja Sanda Ekerte, tālr.  +371 29114350

Facebook: saite